Ehliyet Sınav Soruları

Ehliyet sınavı kaç soru ve kaç dakikadır?

Sınavda 12 adet ilk yardım, 23 adet trafik, 9 adet motor ve 6 adet trafik adabı olmak üzere toplam 50 adet soru sorulmaktadır ve sınav süresi 45 dakikadır.

Ehliyet sınavını geçmek için kaç puan almak gerekiyor?

50 sorudan oluşan bu sınav toplam 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Sınavda her soru 2 puan değerindedir. Sınavı geçmek için en az 35 soruya doğru cevap vermek yani 70 puan almak gerekmektedir. Ek olarak ehliyet sınavında yanlışlar doğruyu götürmüyor, bilmediğiniz soruları mantığınıza uygun olarak çözebilirsiniz.

Ehliyet sınavına kaç defa girebilirim ?

Her bir sürücü adayının ehliyet sınavına 4 defa girme hakkı vardır. Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır.

Ehliyet sınav soruları zor mu?

Ehliyet sorularına bakıldığında bazı sorular bilgi ile rahatlıkla çözülebilecek düzeydedir. Belirli bazı sorular ise adayların mantık yürütmesini hedeflemektedir. Genel olarak bakıldığında sınavın çok zor olmadığı görülmektedir. Sınava girecek adaylara önerimiz konulara iyice çalışıp online olarak sitemiz üzerinden çıkmış ehliyet sorularını çözmeleridir.

Ehliyet sınav tarihleri ne zaman?

Yeni uygulamaya göre elektronik sınav ile ehliyet sınavı her ay yapılmaktadır. E-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Belirlenen tarihte sürücü adayı ehliyet yazılı sınavına girer. Elektronik sınav başvuruları her ayın 1-10’u arasında yapılarak yoğunluğa göre 15 ile 20 gün içerisinde sınav yapılmaktadır.